KGardens

 

 

KGardens

 

KGardens

 

Pěstování a šlechtění hlíznatých rostlin a cibulovin

 

Ing. Zdeněk Krupka

   

Mečíky (Gladioly)

Hlavní stránka

Informace

 1. Kontakt
 2. Objednávka
Kosatce

 1. Pěstovaný sortiment
 2. Vlastní semenáče
 3. Návod na pěstování
Denivky

 1. Pěstovaný sortiment
 2. Vlastní semenáče
 3. Návod na pěstování
Narcisy

 1. Pěstovaný sortiment
 2. Návod na pěstování
Tulipány

 1. Pěstovaný sortiment
 2. Návod na pěstování
Mečíky (Gladioly)

 1. Pěstovaný sortiment
 2. Návod na pěstování

Ostatní cibuloviny

Odkazy


            Stáhněte si Adobe Acrobat Reader zdarma !

Hosting.WEDOS.com

Návod na pěstování a skladování mečíků

Místo výsadby, půda

   Mečíky vysazujeme na slunné stanoviště, chráněné proti větru. Půda má být lehčí, nejlépe hlinitopísčitá, dobře zpracovaná a ve staré síle (mečíky nesnášejí čerstvé hnojení chlévskou mrvou). Půdní reakce má být neutrální až mírně kyselá.

Příprava hlíz na sázení

   Dodané hlízy jsou již chemicky ošetřeny proti houbovým chorobám a třásněnce. Před výsadbou je třeba pouze hlízy oloupat – ostaranit ochranné slupky.

Sázení

   Hlízy vysazujeme od poloviny dubna do cca 10. května, podle místních klimatických podmínek a počasí, a to ve skupinkách nebo do záhonů. Místo volíme pokud možno takové, kde nebyly mečíky dosud pěstovány, jinak v intervalech alespoň 5-ti let.

Hloubka výsadby, vzdálenost

   Podle velikosti hlízy a druhu zeminy do hloubky 7-12 cm (v těžší půdě vysazujeme mělčeji). Vzdálenost hlíz od sebe na 2 násobek průměru hlízy, vzdálenost mezi řádky cca 25 cm.

Ošetření v době vegetace

   Přílišná vlhkost rostlinám škodí. Zaléváme pouze v případě potřeby, raději méně často ale vydatně. Vláha je potřebná především těsně před a v době kvetení rostlin. Po odkvětu již nezaléváme, pokud není výjimečné sucho. Po výsadbě, v době kdy mají rostliny vytvořeny alespoň 3 listy, provádíme přihnojení některých plným hnojivem (např. Cererit). Po odkvětu je vhodné přihnojení roztokem draselného hnojiva v síranové formě.

   Pro zajištění zdravých a krásných květů je nezbytná průběžná chemická ochrana, a to v cca 10 denních intervalech (proti houbovým chorobám a živočišným škůdcům – především třásněnkám a mšicím). Postřik musí obsahovat některý z fungicidů (např. Dithane, Rovral, Topsin) + některý z insakticidů (Karate, Nurelle D), nezbytné je přidat do roztoku smáčedlo (např. Trend, Silwet). Postřik neprovádíme do květů a za slunečního svitu.

Řez květů

   Provádíme jej tak, aby byla rostlině zachována co největší listová plocha, která je nezbytná pro vytvoření kvalitní hlízy. Včas proto odstraňujeme odkvetlé květní stvoly.

Sklizeň

   Provádíme ji 5-7 týdnů po odkvětu rostlin (většinou koncem září a začátkem října, rostliny z brutu později). Ihned po sklizni je vhodné rostliny ošetřit namořením proto houbovým chorobám a živočišným škůdcům) Stvol odlomíme od hlízy a hlízy sušíme v dobře větrané místnosti při teplotě do 30 stupňů. Po 3-4 týdnech odstraníme z nové hlízy spodní starou hlízu (mělo by to jít velice snadno) a vrchní slupku a po cca 10 dnech uložíme hlízy k přezimování.

Uskladnění

   Nejvhodnější je bezmrazá suchá místnost s teplotou od 2 do 10 stupňů. Na jaře, týden před výsadbou, přeneseme hlízy do teplejší místnosti, kde se teplota pohybuje v rozmezí 10-15 stupňů.

Množení

   Množíme z brutů (korálků), které si rostliny u hlízy vytvářejí. Ty vyséváme co nejdříve na jaře do hloubky 2-5 cm. Slupku brutů je vhodné před výsadbou narušit (oloupat), příp. brut namočit. Ošetřování je stejné jako u hlíz, sklizeň malých hlízek provádíme o cca 10 dní později (cca v polovině října).

Návod na pěstování a skladování mečíků ke stažení ve formátu pdf:

    Hosting.WEDOS.com