KGardens

 

 

KGardens

 

KGardens

 

Pěstování a šlechtění hlíznatých rostlin a cibulovin

 

Ing. Zdeněk Krupka

   

Denivky

Hlavní stránka

Informace

  1. Kontakt
  2. Objednávka
Kosatce

  1. Pěstovaný sortiment
  2. Vlastní semenáče
  3. Návod na pěstování
Denivky

  1. Pěstovaný sortiment
  2. Vlastní semenáče
  3. Návod na pěstování
Narcisy

  1. Pěstovaný sortiment
  2. Návod na pěstování
Tulipány

  1. Pěstovaný sortiment
  2. Návod na pěstování
Mečíky (Gladioly)

  1. Pěstovaný sortiment
  2. Návod na pěstování

Ostatní cibuloviny

Odkazy


            Stáhněte si Adobe Acrobat Reader zdarma !

Hosting.WEDOS.com

Návod na pěstování denivek

   Denivka nemá cibuli ani hlízu, ale hlíznaté kořeny. Vydrží bez problémů nezasazena i 3 týdny, částečné seschnutí listů nebo jejich zažloutnutí není na závadu. Před výsadbou však rostliny vyžadují namočit do vody na cca 2 hodiny.

Stanoviště a hnojení

   Záhon má být prostý vytrvalých plevelů a řádně vyhnojen kompostem. Rostliny však snesou i čerstvý hnůj zarytý do hloubky, může se použít i některé plné hnojivo jako např. Cererit, NPK a pod. Nejlepší na výsadbu je slunné místo, možno je však sázet i do polostínu, zde však rostliny méně kvetou.

Výsadba

   Dužnaté kořeny před výsadbou, pokud nejsou zkráceny, zkrátíme o 1/3, což podpoří rychlé zakořenění, kořeny rozložíme, prosypeme pískem, aby rozsazování bylo méně pracné. Důležitá je hloubka zasazení sazenice. Sázíme tak, aby krček rostliny (místo, kde kořeny přecházejí v listy) byl cca 1-2 cm po povrchem zeminy.  Hluboké zasazení může mít vliv na růst a způsobit i uhynutí rostliny. Rostliny vysazujeme od sebe na vzdálenost až cca 80 cm.

Problémy s růstem

   Všechny denivky prvním rokem a začátkem 2. roku po vysazení špatně rostou, jsou slabé, kroutí se jim listy, okraje mohou být zaschlé (je to způsobeno nedostatečně vyvinutým kořenovým systémem). Denivce trvá velmi dlouho, než  si obnoví kořeny a teprve potom začne sílit nadzemní část. Proto prvním rokem nejsou ani květy kvalitní a doporučuje se je raději odstranit, aby se rostlina neoslabovala. Rostlinám prospěje před květem opakovaný postřik na ukazující se poupata některým z insekticidů nejlépe s hloubkovým účinkem proti plodomorce liliovníkové, jejíž ponravy poškozují pupeny.

Ošetřování

   Rostliny jsou na pěstování nenáročné. Zálivka je důležitá u mladých   rostlin, které zakořeňují a před květem, kdy je vhodné i mulčování povrchu zeminy např. jehličím, rašelinou, či borkou jehličnatých stromů.

   Denivky se na zimu nesestřihávají, listy i lodyhy tvoří přirozený zimní kryt a na jaře drží u kořenů vláhu. Suché listí odstraníme na jaře až když se oteplí. Odrůdy SEv. nevyžadují zvláštní ochranu proti zimě, i během zimy mají rostliny listy částečně zelené, odrůdy  označené jako Ev. (stálezelené) je vhodné před příchodem zimy ochránit např. drátěným košem vyplněným chvojím, listím nebo slámou, tento kryt odstraníme až na jaře. Já osobně po několikaletých zkušenostech s těmito rostlinami však žádné výše uvedené opatření neprovádím, rostliny u mě přezimují poměrně dobře i v silnějších mrazech, podmínkou je, aby nebyl holomráz.

Kvetení

   Hlavní sezóna kvetení začíná začátkem července. Tato doba se v posledních letech stále posouvá směrem k časnějšímu kvetení. Některé denivky tzv. rebloom  kvetení opakují. V srpnu vytvářejí nové květní stvoly a rostliny kvetou v závěru měsíce a v průběhu měsíce září.

Přesazování

   Rostliny mohou být několik let na stejném stanovišti, převazovat lze  kdykoliv za vegetace. Podzimní oddělování trsů však neoddalujeme, jinak hrozí nebezpečí vymrznutí rostlin. Rozdělování trsů vyžaduje opatrnost a zručnost, neboť odnože jsou velmi křehké.

Návod na pěstování denivek ke stažení ve formátu pdf:

    Hosting.WEDOS.com